The boss bought some cheap laundry powder, so we're selling it cheap. $2.50 for a 1 kg packet, which is slightly better than the supermarket price for that brand.
One SC demanded to have it for $1 because "that's the price on the tag". I didn't believe her (having put the tags there myself), so she went and got the tag and showed me. For some strange reason she thought the part that says "1kg" was the price. I had to explain several times that 1 kilogram is the weight of the paket (even pointing out where it says that on the packaging) before she finally got it.
One SC demanded to have it for $1 because "that's the price on the tag". I didn't believe her (having put the tags there myself), so she went and got the tag and showed me. For some strange reason she thought the part that says "1kg" was the price. I had to explain several times that 1 kilogram is the weight of the paket (even pointing out where it says that on the packaging) before she finally got it.
Comment