We sell all kinds of batteries in 2-packs.
They're cheaper in the multi-packs, of course.
I can understand that someone wouldn't want to buy more than they need. Batteries do have a shelf life.
What's the point of buying 4 batteries and only using 1, then, a year or so later, when you go to get one of those extra 3 out of the junk drawer
they're all dead.
And, the answer to the buns vs hot dog dilemma is that buns are sold by the dozen, while hot dogs are sold by the pound. It usually takes about 8 standard sized weiners to make a pound.
They're cheaper in the multi-packs, of course.
I can understand that someone wouldn't want to buy more than they need. Batteries do have a shelf life.
What's the point of buying 4 batteries and only using 1, then, a year or so later, when you go to get one of those extra 3 out of the junk drawer

And, the answer to the buns vs hot dog dilemma is that buns are sold by the dozen, while hot dogs are sold by the pound. It usually takes about 8 standard sized weiners to make a pound.
Comment